Saturday, November 13, 2010

İsrail'in şeytani politikaları...

Kourosh Ziabari - Eski bir terörizm uzmanı ve CIA’de bir ordu istihbarat görevlisi olan Philip Giraldi ile bir mülakat gerçekleştirdim.Philip Giraldi şimdi Milli Çıkarlar Konseyinde(CNI) baş direktör olarak görev yapıyor. CNI, Ortadoğu’da Amerikan politikalarının transformasyonu için çalışan kar amacı gütmeyen bir organizasyon.

İşte Philip Giraldi ile yaptığım o röportaj;

Kourosh Ziabari: Neden İsrail lobisi bu kadar güçlü, nüfuz sahibi ve yetkili? Neredeyse ABD’deki bütün büyük medya holdingleri durumu iyi olan ve İsrail devletinin çıkarlarına sadık kalma taahhüdü vermiş olan Yahudilere ait. Bazı uzmanlar İsrail’in Oratadoğu’da ki ABD politikalarının temsilcisi olduğunu söylüyorlar ama diğer bazıları da aslında ABD’de hayata geçecek olan politikaların aslında İsrail tarafından belirlendiğini söylüyor. Sizin bu konudaki görüşünüz nedir?

Philiph Giraldi: İsrail Lobisi çok güçlü çünkü ABD’de anahtar rolde olan elementlerin kontrolünü elinde tutuyor. Birçok kez örneği görüldüğü gibi İsrail’e “dostane yaklaşmayan” politikacılar yeniden seçilme noktasında ciddi problemlerle karşı karşıya kalıyorlar çünkü İsrail lobisi onların muhaliflerine para ve medya desteği sağlıyor. Bu, kongrenin İsrail’in ve onun lobisinin istediği herhangi bir şeye karşı durmaktan çekindiği anlamına geliyor. Aynı şey Amerikan başkanlığı için de geçerli. ABD’de her başkan adayı İsrail’e karşı dost görünmek zorunda aksi takdirde medyada bir saldırı furyasına maruz kalacak ve siyasi yaşamını sürdürmesi için gerekli olan milyonlarca dolardan mahrum kalacaktır. Ve bu İsrail’e olan desteği daha güvenli kılmak adına yapılıyor. Ve son olarak İsrail çıkarlarını savunanlar medyanın büyük bölümünü elinde tutuyor ve bundan daha da önemlisi yorum ve editöryal sayfaları kontrol ederek Amerikalıların Ortadoğu hakkında duyduğu şeylerin İsrail’in nişine gelecek cinsten olmasını ve İsrail’in düşmanlarına karşı da kıyasıya eleştirel olmasını teminat altına alıyorlar. Bunun sonucu olarak da İsrail ABD dış siyasetini, Ortadoğu ve İslam dünyasının çoğunluğuyla ilgili olarak kontrol ediyor ...

No comments: